Board of Directors

Dato' Kamaruzzaman bin Abu Kassim

Nationality: Malaysian

Gender: Male

Dato' Kamaruzzaman bin Abu Kassim is the Chairman and Non-Independent Non-Executive Director of the Manager. He was appointed to the Board as Director on 12 January 2007 and as Chairman on 12 January 2011. He is currently the President & Chief Executive of JCorp with effect from 1 December 2010.

Dato' Kamaruzzaman graduated with a Bachelor of Commerce (Accountancy) from University of Wollongong, New South Wales, Australia in 1987.

Dato' Kamaruzzaman is also the Chairman of KPJ Healthcare Berhad. He is also the Chairman and/or Director of several companies within the JCorp Group which includes, amongst others, Kulim (Malaysia) Berhad, Johor Land (JLand), QSR Brands Berhad and Waqaf An-Nur Corporation Berhad, an Islamic endowment institution which spearheads JCorp's corporate social responsibility programmes.

Dato' Kamaruzzaman embarked his career as an Audit Assistant with Messrs K.E Chan & Associates in May 1988 and later joined Messrs Pricewaterhouse Coopers (formerly known as Messrs Coopers & Lybrand) in 1989. In December 1992, he joined Perbadanan Kemajuan Ekonomi Negeri Johor (currently known as Johor Corporation) as a Deputy Manager in the Corporate Finance Department and was later promoted to General Manager in 1999. He then served as the Chief Operating Officer of JCorp beginning 1 August 2006 and was later appointed as the Senior Vice President, Corporate Services & Finance of JCorp beginning 1 January 2009 and Acting President & Chief Executive of JCorp beginning 29 July 2010.

Wan Azman bin Ismail

Nationality: Malaysian

Gender: Male

Wan Azman bin Ismail is the Executive Director of the Manager. He was appointed to the Board as Non-Independent Non-Executive Director on 15 February 2017 and subsequently assumed his current role since 27 March 2017.

He graduated with BA (Hons) in Accounting and Financial Analysis, University of Newcastle upon Tyne, United Kingdom in 1988. He started his career under the Corporate Finance Division of Perwira Affin Merchant Bank Berhad from September 1990 to March 1996. He later joined the Corporate Finance Division of BSN Merchant Bank Berhad in March 1999 to July 1999. He joined JCorp Group in September 1999 to December 2000 and later joined Damansara Realty Berhad (DBhd) in January 2001. He resigned as the Managing Director of DBhd on 6 June 2014. Later, in June 2014, he joined JCorp as Vice President.

Zainah binti Mustafa

Nationality: Malaysian

Gender: Female

Zainah binti Mustafa is the Independent Non-Executive Director of the Manager. She was appointed to the Board and as the Chairman of the Manager's Audit Committee on 16 February 2007.

Zainah graduated from Institut Teknologi MARA (presently Universiti Teknologi MARA) in 1977. She obtained her Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) United Kingdom in 1976. She is now a Fellow of ACCA.

In 1977, she started her career as an Assistant Senior Auditor in Perbadanan Nasional Berhad. She joined JCorp in October 1978 and rose through the ranks to the Group Chief Financial Officer before retiring on 31 October 2002. Zainah is also presently the Independent Non-Executive Director of KPJ and Damansara Realty Berhad and sits on the Board of various companies within the JCorp Group.

Dr. Mohd Hafetz bin Ahmad

Nationality: Malaysian

Gender: Male

Dr. Mohd Hafetz bin Ahmad is the Independent Non-Executive Director of the Manager. He was appointed to the Board on 22 June 2006.

Dr. Mohd Hafetz obtained his Medical Degree from University Malaya in 1975. He did his housemanship in Hospital Sultanah Aminah, Johor Bahru, Johor and continued as Medical Officer in the same hospital. In 1978, he did his specialist training in Obstetrics and Gynaecology at the University Hospital, Kuala Lumpur. Thereafter, he served as a Trainee Lecturer and then as a Lecturer at the Department of Obstetrics and Gynaecology, University Malaya.

Dr. Mohd Hafetz joined Johor Specialist Hospital (JSH) in 1983 as a Consultant Obstetrician and Gynaecologist. Besides his clinical practice, he has been involved in various aspects of hospital management and clinical governance in his capacity as Chairman, JSH Consultant's Advisory Committee (1990-1994) and Medical Director (1994-2014).

Dr. Mohd Hafetz was the President of the Obstetrical and Gynaecological Society of Malaysia (OGSM) from 2004 to 2005 and he also served as a council member of the OGSM from 2003 to 2006. He is a member of the Malaysian Medical Association, Malaysian Menopause Society and Persatuan Perubatan Islam Malaysia. In 2011, he was awarded Johan Mangku Negara (JMN) by DYMM Yang Di Pertuan Agong.

Dr. Mohd Hafetz presently sits on the Board of Directors of Kluang Utama Specialist Hospital and is a member of KPJ Group Medical Advisory Committee. Previously, he was an Independent Non-Executive Director of Johor Land Berhad, Sindora Berhad, Waqaf AnNur Corporation and was a Director of KPJ Johor Specialist Hospital, KPJ Puteri Specialist Hospital and KPJ University College. Dr. Mohd Hafetz has no directorships in other public companies in Malaysia.

Dato' Dr. Rahah binti Ismail

Nationality: Malaysian

Gender: Female

Dato' Dr. Rahah Ismail is an Independent Non-Executive Director of the Manager. She was appointed to the Board on 5th October 2017.

Dato' Dr. Rahah Ismail is a valuer both by training and profession. She holds a doctoral degree in Housing Development and Finance, a masters degree in Urban Land Appraisal and a bachelor degree in Surveying (Property Management).

She had previously served the Department of Valuation and Property Services, Ministry of Finance Malaysia, holding several key positions including Deputy Director General of Valuation (Technical), Director of Valuation and Property Services in the states of Johor and Selangor, Director of Inspen and Head of Research at Inspen and retired from the service on Aug 2017 as the Director General of Valuation. Currently she is an independent property consultant.

She had also served as the President of the Board of Valuers, Appraisers and Estate Agents. Prior to her appointment as the President of the Board of Valuers, Appraisers and Estate Agents, she is the Chair for the Valuation Practice Committee and the Test of Professional Competency Committee of the Board.

Dato' Dr. Rahah Ismail is also involved in professional bodies like the Royal Institution of Surveyors Malaysia, Royal institution of Chartered Surveyor where her contributions led to the recognition and award as the Fellow of the Royal Institution of Surveyors Malaysia and Fellow of the Royal Institute of Chartered Surveyors. She has also served ASEAN Valuers Association as the vice President and President of the AVA Malaysia. Currently she is in the AVA governing Council.

She is a keen researcher and her main area of interest is the area of property development, property market and housing and has presented locally as well as internationally.

Lukman bin Hj. Abu Bakar

Nationality: Malaysian

Gender: Male

Lukman bin Hj. Abu Bakar is the Non-Independent Non-Executive Director of the Manager. He was appointed to the Board on 12 January 2007 and as a member of the audit committee on 18 August 2010.

Lukman graduated with a Bachelor of Urban and Regional Planning (Hons) from the Universiti Teknologi Malaysia in 1982. He also holds a Post Graduate Diploma (Housing, Building and Planning) from Institute for Housing Studies, Rotterdam, Holland in 1985.

Upon graduation, he joined JCorp as a Town Planning Officer. He had held various positions in the JCorp Group before he was promoted as the Deputy Manager of JCorp in 1989. In 1992, he was appointed as the Manager cum Deputy Secretary of Pasir Gudang Local Authority (now known as Pasir Gudang Municipal Council). In 1993, he joined Sindora Berhad as the Deputy General Manager and was promoted as the General Manager in 1995. On 1 January 2006, he was appointed as the Senior General Manager of JCorp. On 1 July 2008, the Pasir Gudang Local Authority was upgraded as a full-fledged Municipal Council. Concurrently, he was appointed as its first President and served until 31 August 2009 when the Council was handed over to the administration of the State Government of Johor. Thereafter, he was promoted as a Senior Vice President in JCorp on 1 September 2009.

Lukman presently is the Managing Director of Johor Land Berhad since 1 January 2010 and the Senior Vice President / Chief Executive of Property Division of JCorp since 1 January 2011. He is also Chairman and director of a few other companies within the JCorp Group.

Yusaini bin Hj. Sidek

Nationality: Malaysian

Gender: Male

Yusaini bin Hj. Sidek is the Non-Independent Non-Executive Director of the Manager. He was appointed to the Board as an Executive Director in 2009 and subsequently assumed his role as Managing Director of the Manager on February 2013 until 19 April 2017.

Prior thereto, he had served as the Chief Executive Officer of the Manager since 2006. He is also presently the Executive Director of Damansara Assets Sdn Bhd (DASB) having been appointed on 1 December 2012 and the Vice President, Commercial Property, Property Division of JCorp since May 2015.

Yusaini graduated with a Master of Business Administration, with specialisation in International Business from University of Southern Queensland, Australia in 2010. He also holds a Bachelor of Business Administration from Universiti Kebangsaan Malaysia in 1999 and a Diploma in Valuation from Universiti Teknologi Malaysia in 1989.

Yusaini has approximately 25 years of experience in the Malaysian property industry, particularly in property management and valuations. He gained professional experience via attachment with numerous property-related companies and/or entities in Malaysia, namely, Colliers, Jordan Lee & Jaafar Sdn Bhd, the Valuation and Property Services Department of the Ministry of Finance, Bank Industri Malaysia Berhad, FIMA Corporation Berhad, CSM Corporation Berhad and Empire Tower (M) Sdn Bhd, wholly-owned subsidiary of Low Yatt Group of Companies. During his tenure with the aforementioned companies, amongst the buildings under his supervision are Bank Industri Building, Airtel Complex, Plaza Damansara, Jaya Shopping Centre, Menara CSM, Empire Tower and City Square Complex. He has vast experience in building management, primarily in the areas of tenancy management, marketing as well as promotion, preparation of business plan for buildings and maintenance management. In 2001, he joined Harta Consult Sdn Bhd, a wholly owned subsidiary of Johor Corporation as a Senior Manager until 2005 managing the properties under (DASB) in Kuala Lumpur prior to his appointment at DRMSB. Yusaini has obtained a Capital Markets Services Representatives' Licence for REIT as a Licensed Director to carry on regulated activities specified under the CMSA. In January 2015, he was appointed as the Vice Chairman of the Malaysian REIT Managers Association (MRMA), an organisation that act as a platform for the Malaysian REIT managers to engage with the regulatory bodies in proposing changes to the industry to promote its growth.

Dato' Amiruddin bin Abdul Satar

Nationality: Malaysian

Gender: Male

Dato' Amiruddin bin Abdul Satar is the Non-Independent Non-Executive Director of the Al`Aqar. He was appointed to the Board on 21 January 2016.

Dato' Amiruddin Abdul Satar is the President & Managing Director of KPJ Healthcare Berhad since 1 January 2013.

An alumnus of the Henley Business School, University of Reading, United Kingdom where he obtained his Masters in Business Administration (MBA) in 2010, Dato' Amiruddin is also a member of the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA).

Dato' Amiruddin gained significant experience in finance and management through his capacity as the Accountant and Finance Manager of several large and reputable organisations in the country.

He contributes actively in the development of the Malaysian healthcare sector through his involvement with the Association of Private Hospitals of Malaysia (APHM), where he is currently its Vice President.

Dato' Amiruddin also holds directorships in several large and reputable organisations in the country.

Mohd Yusof bin Ahmad

Nationality: Malaysian

Gender: Male

Mohd Yusof bin Ahmad is the Non-Independent Non-Executive Director of the Manager. He was appointed to the Board on 4 February 2014.

Mohd Yusof graduated with a Bachelor in Surveying (Property Management) from Universiti Teknologi Malaysia in 1992.

Upon graduation, he gained experience as a Valuation Executive in Sailan & Co and KGV Lambert Smith Hampton. In 1993, he joined JLand as an Executive and later served as Valuation Executive at the Department in 1995.

Since 2000, he had served several departments in JLand which includes Property Management, Marketing Department, Corporate Office and Planning Department. He is currently the General Manager of Special Projects (JB Urban Redelopment) of JLand since his appointment on 1 Jun 2015. He is also the General Manager, Special Projects (Property Division) of JCorp since 1 May 2015.

Mohd Yusof presently sits on the board of various companies within the JCorp Group.